تبلیغات
کارشناس مامایی - انگل ژیاردیا شایع ترین انگل روده ای در کودکان است

کارشناس مامایی

چشمهایت را که گشودی در آغوش من از شوق آغاز زندگی گریستی. وآن زمان بهترین لحظه درزندگی من است

انگل ژیاردیا شایع ترین انگل روده ای در کودکان است

رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: انگل تک یاخته ژیاردیا لامبیا یکی از شایع ترین انگل های روده ای در کودکان است، که بر اثر خوردن کیست انگل در آب و مواد غذایی خام آلوده به فاضلاب ایجاد می شود.

به گزارش وب دا؛ دکتر عبدالعلی مشفع ضمن بیان این مطلب گفت: این انگل در ابتدای روده باریک انسان مستقر شده و با تحریک سلول های این ناحیه و همچنین ایجاد اختلال در عملکرد آنزیم ها و مواد صفراوی باعث اختلال در جذب مواد در روده می شود.

وی اظهار داشت: علائم بالینی ژیاردیازیس شامل درد ناحیه اپی گاستر، نفخ، آروغ و اسهال می باشد.در صورت مزمن شدن این بیماری، سندرم سوء جذب اتفاق می افتد که به علت طولانی شدن اسهال باعث می شود بسیاری از مواد لازم و ضروری برای رشد کودک دریافت نشود و لذا با اختلال در رشد کودک و ضعف و لاغری، بیماری ادامه می یابد.

این دکترای انگل شناسی با بیان اینکه کودکان نسبت به بزرگسالان در مقابل آلودگی حساسیت بیشتری دارند، تصریح کرد: برای تشخیص این بیماری آزمایش سه نوبته مدفوع پیشنهاد می شود.

دکتر مشفع خاطرنشان کرد: برای درمان از داروهای مترونیدازول و اورنیدازول استفاده می شود و برای پیشگیری از آلودگی باید از خوردن آّب و غذای آلوده خودداری کرد و همچنین دفع بهداشتی مدفوع و فاضلاب انسانی برای کنترل بیماری توصیه می شود./142/205/201[ جمعه 2 اسفند 1392 ] [ ساعت 20 و 22 دقیقه و 06 ثانیه ] [ خانم سعیدکیا ]

[ نظرات() ]