تبلیغات
کارشناس مامایی - باورهایمان را نسبت به سرطان تغییر دهیم

کارشناس مامایی

چشمهایت را که گشودی در آغوش من از شوق آغاز زندگی گریستی. وآن زمان بهترین لحظه درزندگی من است

باورهایمان را نسبت به سرطان تغییر دهیم

از سرطان می‌توان رهایی جست، زیرا بیش از 40درصد موارد سرطان قابل پیشگیری هستند و یک سوم دیگر بیماران در صورت تشخیص بموقع قابل درمان قطعی هستند. در سایر بیماران، انجام درمان‌های حمایتی به بهبود كیفیت زندگی بیماران كمك اساسی می‌کند.

به گزارش وب دا؛ بیش از 200 نوع متفاوت بیماری سرطان وجود دارد كه هر كدام به شیوه‌های خاص ایجاد می‌شوند. چیزی كه در همه آنها مشترك است، این است كه همه آنها به روشی مشابه شروع می‌شوند با تغییر در ساختار طبیعی یك سلول!

با وجود گسترش روزافزون علم در جهان بویژه در حوزه پزشکی و گسترش فناوری‌های تشخیصی باز هم زمانی که از سرطان سخن به میان می‌آید، همراهش ترس و دلهره هم می‌آید و شاید همین امر باعث می شود که بسیاری افراد از ترس ابتلا به سرطان و عواقب آن حتی به سراغ پزشک هم نروند.

آخرین آمارها در كشور ما نشان می‌دهد: سرطان با 9.4 درصد بعد از گروه بیماری‌های دستگاه گردش خون  33.4 و سوانح 13.4درصد سومین علت مرگ مطرح شده است.

مدیرگروه اکولوژی و رادیوتراپی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد در این زمینه اظهار کرد: سرطان، بیماری‌ است که در مراحل پیشرفته هم هزینه‌های درمانی خیلی سنگینی تحمیل می‌کند و هم نتایج خیلی خوبی در پی درمان بدست نمی‌آید، بنابراین برای پیشگیری در سطوح مختلف فردی،اجتماعی و کشوری باید سرمایه‌گذاری کنیم.

دکتر سیدامیر آل‌داوود تاکید می‌کند که 30درصد سرطان‌ها را می‌توانیم با اصلاح برخی رفتارها و دوری از عوامل خطر و تغییر سبک زندگی پیشگیری کنیم که به این منظور باید ابتدا عوامل زمینه‌ساز سرطان را بشناسیم.

بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت، سرطان‌های پوست، پستان، معده، کولورکتال، مثانه، پروستات، لوسمی، مری، ریه و لنفوم 10سرطان شایع در کشور هستند که از این میان، سرطان معده، پوست و پستان به ترتیب شایع‌ترین سرطان‌های حوزه علوم‌پزشکی مشهد به شمار می‌آیند.

رئیس بیمارستان تخصصی امید با اشاره به این که تغذیه و سبک نادرست زندگی از عوامل موثر در ابتلا به سرطان بویژه سرطان‌های دستگاه گوارش به شمار می‌آید، اظهار کرد: فست‌فودها و غذاهای آماده صنعتی، آب آشامیدنی ناسالم، نحوه نگهداری مواد غذایی، مصرف انواع ترشی‌ها و شوری‌ها مانند خیارشور و چاقی و کم‌تحرکی از عوامل اثرگذار در سرطان به شمار می‌رود.

وی گفت: گرچه معلوم نیست چراسرطان رخ می‌دهد اما ثابت شده که عوامل خاصی شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند. عواملی همچون شیوه زندگی، استعمال دخانیات، قرار گرفتن در معرض اشعه‌های مضر همچون فرابنفش، رژیم غذایی نادرست ،عوامل خطر ارثی، در معرض طولانی مدت مواد شیمیایی و بی تحرکی می‌تواند از عوامل زمینه‌ساز ابتلا به سرطان باشد.

براساس این گزارش، رئیس مرکز تحقیقات درمان سرطانهای توپر دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه تشخیص زودرس سرطان می‌تواند گام موثری در افزایش شانس بهبودی بیمار باشد، گفت:‌ بسیاری مواقع سرطانی که درمراحل اولیه تشخیص داده و درمان می شود، شانس بیشتری برای بهبودی کامل وجود دارد.

 

دکتر رهام سالک افزود: با وجود اینکه سرطان در مراحل اولیه به ندرت علائم هشدار دهنده دارد اما با گسترش فرهنگ خودمراقبتی، کنترل منظم و دوره‌ای توسط پزشکان ؛شرکت در برنامه‌های غربالگری سرطانهای شایع بویژه پستان روده بزرگ، دهانه رحم، کنترل منظم پوست و بررسی زخمهایی که دیر بهبود می یابد و یا خالهایی تغییر شکل داده اند می‌توان این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داد.

وی در ادامه گفت: کاهش وزن غیرقابل توجیه بیش از 10 درصد وزن بدن طی شش ماه، تب بدون علت، تغییر طولانی مدت (بیش از سه هفته) در اجابت مزاح یا وجود خون در مدفوع، خونریزی و ترشح غیرطبیعی از واژن زنان به خصوص بعد از 40 سالگی و بعد از سنین یائسگی، خونریزی یا فرورفتگی نوک پستان، فرورفتگی پوست پستان و یا وجود توده‌ای در پستان که بزرگترشده یا طی دو دوره پیاپی عادت ماهیانه ثابت باقی بماند، وجود غده‌های زیرجلدی بدون درد و درحال بزرگ شدن (به مدت بیش ازدوهفته)، زخمی که بهبود نیابد(طی 3ماه )خصوصا در نواحی در معرض نورافتاب یا در محل عفونت‌های طولانی‌ مدت یا در محل سوختگی قدیمی، هرگونه تغییر در اندازه و شکل و رنگ خالهای قدیمی، سرفه‌های طولانی مدت با یا بدون خلط خونی، سیری زودرس و کاهش اشتها به همراه کاهش وزن، خشونت صدا، بلع یا هضم سخت غذا از جمله علائم ابتلا به سرطان است اما بیاد داشته باشیم این علائم همیشه به معنی سرطان نیست و تنها پزشک می‌تواند تشخیص دهد.

گفتنی است: هشتم تا پانزدهم بهمن هفته پیشگیری از سرطان نامگذاری شده و فرصتی است برای افزایش دانش عمومی در مورد سرطان و کنار گذاشتن باورهای نادرست در مورد این بیماری، پس بیاییم باورهایمان را نسبت به سرطان تغییر دهیم./140/205/201

 [ جمعه 2 اسفند 1392 ] [ ساعت 20 و 18 دقیقه و 59 ثانیه ] [ خانم سعیدکیا ]

[ نظرات() ]