تبلیغات
کارشناس مامایی - كاهش وزن اولین اصل در مقابله و درمان دیابت است

کارشناس مامایی

چشمهایت را که گشودی در آغوش من از شوق آغاز زندگی گریستی. وآن زمان بهترین لحظه درزندگی من است

كاهش وزن اولین اصل در مقابله و درمان دیابت است

مصرف بی رویه نبات و مضر نبودن آن یك باور غلط شایع بین مردم است این در حالی است كه مصرف نبات به اندازه قند و شیرنی موجب افزایش میزان قند خون و بیماری دیابت می شود.

 

به گزارش وب دا؛ دكتر آزاده نجار زاده متخصص تغذیه پلی كلینیك تخصصی حضرت امام علی (ع) یزد ضمن بیان این مطلب اظهارداشت: به منظور پیشگیری از بروز دیابت ابتدا باید وزن را كنترل كرده و سپس مقدار كالری دریافتی را كنترل كرد چرا كه بررسی ها نشان داده است میزان كالری دریافتی ارتباط مستقیم با بیماری دیابت دارد.

وی با بیان این كه بروز دیابت با میزان دریافت چربی و شیرینی زیاد در بدن ارتباط دارد ادامه داد: متاسفانه مصرف شیرینی در بین یزدی ها بالا است، علاوه بر این شیرینی دارای مقدار بالای چربی مضر است.

وی افزود: هنگام طبخ شیرینی از روغن های جامد استفاده می شود كه اسیدهای چرب ترانس موجود در این روغن هادر میزان بروز بیماریهای دیابت و قلبی و عروقی تاثیر دارد و ریسك آنها را بالاتر می برد.

دكتر نجار زاده همچنین افزود: برخی افراد به دلیل ترس از سردمزاجی، از مصرف میوه و سبزی و سالاد در رژیم غذایی شان خودداری می كنند در حالی كه اگر مقداری ادویه، زنجیبل و  زعفران به غذا اضافه شود از میزان سردی كاسته و نیاز به مصرف نبات را كاهش می دهد.

این متخصص تغذیه در ادامه انجام فعالیت فیزیكی و ورزش را بهترین روش برای پیشگیری و درمان بیماری دیابت عنوان كرد و افزود: در صورتی كه فضایی برای انحام ورزش بانوان در نظر گرفته شود از بروز دیابت در بین زنان نیز جلوگیری خواهد شد چرا كه در صورت نبود چنین مكان هایی افراد علاوه بر كم تحركی به مصرف فست فود ها كه فاقد ارزش غذایی هستند روی می آروند.

وی در خصوص روشهای درمانی دیابت گفت: كاهش وزن اولین اصل درمان دیابت است.

وی با تاكید بر افزایش فعالیت بدنی در افراد سالم و مبتلایان به دیابت گفت: در صورت تجویز دارو از سوی پزشك حتما داروها مصرف شوند تا افراد دیابتی دچار عوارض بیماری دیابت از جمله قطع پا یا كوری نشوند.

دکتر نجار زاده در ادامه به دیابتی ها توصیه كرد: تعداد وعده های غذایی از 3 وعده به 5 وعده با حجم كم افزایش یافته تا فشار كمتری به بدن وارد شود.

این متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی یزد بر افزایش مصرف فیبر، سبزیجات  و میوه جات تاكید كرد و گفت: یك باور غلط دیگری در بین مردم شایع است كه معتقد هستند مصرف میوه در طول روز آزاد است، این در حالی است كه میوه دارای انرژی و كالری است و هر واحد میوه 60 كیلوكالری انرژی به بدن وارد می كند.

وی با بیان اینكه مصرف سبزیجات در رژیم غذایی آزاد هستند، توصیه كرد: كلیه افراد به ویژه دیابتی ها از مصرف سبزیجات در رژیم غذایی شان غافل نشوند./143/205/201[ جمعه 18 بهمن 1392 ] [ ساعت 21 و 47 دقیقه و 06 ثانیه ] [ خانم سعیدکیا ]

[ نظرات() ]