تبلیغات
کارشناس مامایی - عقرب زدگی

کارشناس مامایی

چشمهایت را که گشودی در آغوش من از شوق آغاز زندگی گریستی. وآن زمان بهترین لحظه درزندگی من است

عقرب زدگی

عقرب گزیدگی و عوارض آن از مسائل مهم و اصلی بهداشتی است که همه ساله هزینه ی هنگفتی را برکشورهای

 عقرب خیز تحمیل می کند.عقرب گزیدگی درتمام دنیا وجود دارد، ولی عوارض ایحاد شده بسته به نوع عقرب در هر

 کشوری متفاوت است.دراین فصل به عوارضی اشاره می شود که برای تمام عقرب ها مشابه است.این عوارض بخش

 وسیعی از درد ناحیه ی نیش تا مرگ بیمار را شامل می شوند.

به جزعقرب همیسکرپیوس لپتوروس، سایرعقرب های خطرناک متعلق به خانواده ی بوتیده هستند که جنس های کشنده ی متعددی را شامل می شود. سم عقرب ها ترکیبی از انواع مختلف سم برای قسمت های مختلف بدن است که شامل نوروتوکسین، نفروتوکسین، کاردیوتوکسین، همولیزین و همولیتیکوتوکسین است.به علاوه، هیالورونیداز، هیستامین، سروتونین، ترپیتوفان،فسفودی استراز و فسفولیپاز نیز دارد.بنابراین،عوارض مختلفی ایجاد می کند.عوارض ایجاد شده به علت سم عقرب ها را می توان به قرار زیرمختصری شرح داد.

درد محل نیش

درعقرب گادیم به علت کوچک بودن نیش دردی احساس نمی شود،ولی در عقرب توسن و به خصوص در عقرب سیاه که نیش بزرگی دارد، درد بسیار شدید است.این مسئله باعث می شود بیمار در همان ساعت اول نیش خوردن به مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نماید که ممکن است یکی از راههای تشخیص عقرب گادیم باشد.

تورم،اکیموز و گانگرن محل نیش

با توجه به آنزیم های مختلفی که سم عقرب دارد،تورم و سپس اکیموز محل نیش از عوارضی است که در بعضی موارد مداخله ی جراحی برای برداشتن نسوج گانگرن شده لازم می شود.
ازعوارض سم عقرب ایجاد عوارض تحریک سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک است که با بی قراری آسیب دیده، ترشح بیش از حد بزاق دهان، خشکی دهان، تاری دید، سرگیجه، سردرد، اشک ریزش، آب ریزش بینی، اشکال در بلع غذا و تنگ شدن مردمک چشم ها همراه است.اگرعوارض خطرناک بعدی پیدا نشوند، پس از چند ساعت و با اطمینان دادن به بیمار از نظر بی خطر بودن، این عوارض معمولاً از بین می روند.
آریتمی قلبی،تاکیکاردی یا برادیکاردی، افزایش یا کاهش فشارخون
 
تاکی پنه،ادم ریوی و نارسایی تنفسی
این عوارض خطرناک وگاهی کشنده هستند.دراین موارد لازم است بیمار در
ICU بستری و اقدام های درمانی برای وی انجام شود.درصورتی که این عوارض دربیمارعقرب گزیده پیدا شوند، باید فوری به مرکز بهداشتی درمانی مجهزاعزام شود و پیش ازاعزام اقدام های درمانی اولیه برای وی انجام شود (ر.ک.فصل درمان عقرب گزیدگی).
ازعوارض بالینی دیگرکه ممکن است با درمان معمولی برطرف شوند، می توان حرکات غیرعادی چشم ها، استرابیسم، گرفتگی عضلات زبان، اسهال و استفراغ، استفراغ خونی، اسپاسم شدید عضلات، لارنگو اسپاسم و خس خس سینه را نام برد.
کاهش جریان خون کلیه ها و نارسای کلیه،همولیز شدید، پانکراتیت حاد، هپاتیت حاد و سقط جنین در زنان حامله از موارد فوریت های عقرب گزیدگی هستند. لازم است در صورت مشاهده ی این علائم بیمار به مرکز بهداشتی درمانی مجهزتر اعزام شود.

اختلال های مختلف آزمایشگاهی مثل افزایش دفع سدیم و کلسیم، افزایش قند خون، اختلال الکترولیت ها، تغییرات گلبولهای سفید خون، افزایش آنزیم های کبدی،افزایش آدرنالین،نورآدرنالین و آنژیوتنسین و اختلال در گازهای خونی اسیدوز ازدیگر عوارض عقرب گزیدگی هستند.پیشرفت بسیاری از این عوارض را می توان با درمان های مناسب و نگهدارنده در آسیب دیده جلوگیری کرد.[ سه شنبه 4 تیر 1392 ] [ ساعت 20 و 48 دقیقه و 01 ثانیه ] [ خانم سعیدکیا ]

[ نظرات() ]