تبلیغات
کارشناس مامایی - سرمازدگی

کارشناس مامایی

چشمهایت را که گشودی در آغوش من از شوق آغاز زندگی گریستی. وآن زمان بهترین لحظه درزندگی من است

سرمازدگی


آسیب های ناشی از سرما


توانایی بدن در مقابله با سرما بسیار كمتر از توان آن برای مقابله با گرما است و در واقع روش اصلی برای گرم نگه داشتن بدن استفاده از لباس و پوشش مناسب است . علاوه بر این عواملی است مثل

لباس و پوشش مناسب است . علاوه بر این عواملی است مثل خستگی , تغذیه نامناسب , سابقه بیماری (مرض قند , بیماری قلبی - عروقی یا تنفسی , ...)  , مصرف داروهای خاص (مثل داروهای فشارخون , و از همه مهمتر مصرف الكل ) , نامناسب بودن لباس و پوشش فرد و عوامل مختلف دیگری نیز باعث مستعد شدن فرد به كاهش درجه ی حرارت بدن و آسیب های ناشی از آن خواهد بود .


عدم تحرك برای مدت طولانی (مثل سربازان داخل سنگر ) به علاوه ی سرد بودن هوا , رطوبت بالا , وزیدن باد و خیس بودن لباس ها نیز باعث مستعد شدن فرد و بروز سریع تر و شدیدتر آسیب های ناشی از سرما خواهد شد .


مهم : در موارد آسیب های ناشی از سرما نیز پیشگیری بر درمان مقدم است و با رعایت اصول مقابله با سرما حتی در بدترین شرایط آب وهوای نیز می توان از بروز آنها جلوگیری كرد .


نكته : رطوبت هوا به همراه وزش باد باعث از دست رفتن درجه ی حرارت بدن می گردد . به ویژه هرچه سرعت باد بیشتر باشد , كاهش درجه حرارت بدن سریع تر خواهد بود . وزش باد تند در یك آب و هوای سرد و مرطوب به سرعت باعث كاهش درجه حرارت بدن فرد خواهد شد .


كاهش عمومی درجه حرارت بدن (هیپوترمی یا افت دمای بدن )


در برخی شرایط مانند قرار گرفتن طولانی در معرض آب و هوای بسیارسرد و یا غوطه ور شدن در آب بسیار سرد , بدن توانایی تولید حرارت لازم برای مقابله با سرمای محیطی را ندارد و در نهایت دچار كاهش دمای عمومی بدن می گردد . به این حالت اصطلاحاً هیپوترمی گویند . در این حالت هیپوتالاموس مغز دچار بدكاری می شود و  بدن قادر به كنترل دمای قسمت مركزی خود نیست و درجه حرارت حرارت مركزی بدن از 37 درجه به  كمتر از 35 درجه سانتی گراد خواهد رسید . افراد سالخورده و ضعیف بخصوص اگر لاغر , خسته و گرسنه هم باشند مستعد هیپوترمی هستند.


علائم و نشانه ی این افراد عبارت است از :


1- ابتدا بدن آنها دچار لرز می شود .


2- پوست سرد وخشك می شود.


3- نبض كند می گردد.


4- تعداد تنفس بیمار كمتر از حالت طبیعی می شود .


5- درجه حرارت بدن به 35 درجه یا كمتر می رسد .


6- خواب آلودگی ظاهر می شود كه ممكن است به كُما منجر شود .


7- ممكن است ایست قلبی رخ دهد .


سایر علائم عبارتند از :


پوست سرد :  یكی از علائمی كه دلالت بر افت دمای بدن و بروز حالت هیپوترمی دارد .(به ویژه سرد بودن پوست شكم )


لرز : از واكنش های دفاعی بدن برای گرم كردن خود است و بدن بطور خودكار سعی می كند تا با افزایش كار عضلات حرارت بیشتری تولید كند و دمای قسمت مركزی خود را ثابت نگه دارد . اما با پیشرفت آسیب و كاهش بیشتر دمای بدن , این واكنش دفاعی نیز مختل می شود .


 گیج و منگ شدن مصدوم و از دست دادن قدرت قضاوت وتصمیم گیری و از دست دادن هماهنگی حركات و فعالیتهای بدنی  


(مهم : مصرف الكل باعث تشدید این حالت می گردد)


اشكال در تكلم و صحبت كردن  و همچنین سفتی و انقباض عضلانی  از دیگر علائم هیپوترمی می باشد .


كمك های اولیه


همانند سایر سوانح , ابتدا ارزیابی صحنه ی حادثه , دور كردن یا پرهیز از خطر و درخواست كمك را فراموش نكنید .


سپس ارزیابی اولیه مصدوم و انجام مراحل  ABC  (كنترل  راه هوایی , تنفس , ضربان قلب ) و دیگر كمكهای اولیه ی ضروری در صورت لزوم


انتقال مصدوم به مكان گرم و خشك  و ترجیحاً سربسته (مانند ساختمان , چادر , ماشین , ... )


خارج كردن لباس های مرطوب , خیس یا تنگ مصدوم و در صورت امكان پوشاندن لباس خشك به مصدوم و قرار دادن وی در داخل كیسه خواب یا انداختن چند پتوی گرم و خشك بر روی او


هیچگاه بدن مصدوم را با مالش گرم نكنید و او را نیز تشویق به انجام فعالیتهای بدنی و راه رفتن نكنید .


بدلیل كاهش درجه حرارت بدن و بروز اختلال در سیستم الكتریكی قلب , هر ضربه ی ناگهانی ممكن است منجر به بی نظمی های بسیار شدید و كشنده در ضربان قلب فرد گردد . بنابراین حتی برای خارج كردن لباس های مصدوم ابتدا آنها را قیچی و سپس از بدن مصدوم خارج كنید .


در صورتی كه فرد هوشیار است و دچار تهوع و استفراغ شدید نیست  می توانید , نوشیدنی و غذای گرم به وی بدهید .


نكته :  برای كنترل نبض مصدوم مبتلا به هیپوترمی باید حدود 30 تا 45 ثانیه صبر كنید .


مهم : حتی در صورت فقدان هوشیاری و دیگر علائم حیاتی مثل تنفس و نبض نباید فرد را مرده قلمداد كرد . هر فرد دچار هیپوترمی باید حتماً به مراكز درمانی منتقل گردد و تحت درمانهای لازم از جمله گرم كردن بدن قرار گیرد .


نكته : مصرف نوشیدنی حاوی الكل و كافئین به هیچ وجه مجاز نیست . به ویژه الكل علاوه بر تسریع در از دست دادن نحرارت بدن , باعث كاهش حس لمس در پوست فرد و همچنین كاهش سطح هوشیاری و قدرت قضاوت وی خواهد شد .[ یکشنبه 3 دی 1391 ] [ ساعت 21 و 04 دقیقه و 21 ثانیه ] [ خانم سعیدکیا ]

[ نظرات() ]