تبلیغات
کارشناس مامایی - اسهال در شیرخواران

کارشناس مامایی

چشمهایت را که گشودی در آغوش من از شوق آغاز زندگی گریستی. وآن زمان بهترین لحظه درزندگی من است

اسهال در شیرخواران

در مورد كودكان بزرگتر از یكسال،به اسهال در كودكان مراجعه كنید. اسهال عبارت است از دفع مكرر مدفوع بیش از حد شل یا آبكی. روزانه تا 6 بار دفع مدفوع نرم در شیرخواری كه از مادر تغذیه می كند، طبیعی است و نباید این حالت را با اسهال اشتباه كرد. در صورت ابتلای

 

در صورت ابتلای فرزندان به اسهال، برای پیشگیری از كاهش آب بدن به او مایعات فراوان بدهید (به مبحث «پیشگیری از كاهش آب بدن در شیرخواران» مراجعه كنید).

مهارتهای كمك‌كننده

پیشگیری از كاهش آب بدن در شیرخواران
اسهال، استفراغ یا تب می تواند موجب كاهش آب بدن شود كه این حالت در شیرخواران، می تواند تهدیدكننده حیات باشد، بنابراین ضروری است كه در صورت ابتلای شیرخوار به هریك از این حالات قبل از شیر دادن از پستان مادر یا به جای شیر دادن از شیشه، مقادیر فراوان مایعات به او بدهید. محلول های او.آر.اس یا مشابه آن را می توان با حل كردن پودرهایی كه به صورت بدون نسخه قابل خریداری هستند یا با حل كردن2 ‌قاشق چایخوری شكر در 200 میلی لیتر آب جوشانده خنك آماده كرد. در صورتی كه كودك همچنان دچار علایم باشد، مرتب به او از این محلول ها بدهید. برای محاسبه میزان كلی مایعی كه باید هر روز به شیرخوار بدهید، به جدول زیر مراجعه كنید. مصرف روزانه محلول او.آر.اس یا مشابه آن بدن با استفاده از جدول، میزان كلی مصرف محلول را كه مناسب با وزن فرزندتان باشد، تعیین كنید.


توضیحات

عدم تحمل پروتئین شیر گاو
برخی از كودكان، قادر به تحمل پروتئین شیر گاو كه در بیشتر انواع شیر خشك هم یافت می شود، نیستند. این عدم تحمل معمولاً در اولین سال زندگی بین یك هفته تا چند ماه پس از شروع تغذیه با شیر ایجاد میشود و موجب اسهال و استفراغ می شود. معمولاً این حالت تا سن 3 ‌سالگی از بین می رود. در صورت شك به ابتلای فرزندتان به این بیماری، به پزشك خود مراجعه كنید. وی احتمالاً پیشنهاد خواهد كرد تا به صورت آزمایشی برای مدت 2 ‌هفته فرآورده های حاصل از شیر گاو را از رژیم غذایی كودك خود حذف كنید. در صورت بهبود علایم، مجدداً مقدار اندكی از شیر گاو تحت نظارت پزشك به كودك داده می شود. در صورت عود علایم، این تشخیص تاًیید می شود. لازم است كودك مبتلا به عدم تحمل پروتئین شیر گاو، رژیم غذایی فاقد شیر گاو داشته باشد و تحت نظر متخصص تغذیه قرار گیرد. كودكان زیر یك سال نیازمند نوع دیگری از شیر خشك (مثلاً شیر خشك تهیه شده از سویا) هستند كه پزشك آن را تجویز خواهد كرد. هر 3 ‌ماه یك بار، كودك از نظر وجود بیماری مجدداً آزمایش می شود. در صورت برطرف شدن عدم تحمل می توان به تدریج شیر گاو را به رژیم غذایی كودك اضافه كرد.

توضیحات

ویژگی های مدفوع شیرخواران
اولین مدفوع دفع شده از كودك به مكونیوم معروف است. مكونیوم ماده ای چسبناك به رنگ سیاه مایل به سبز و عمدتاً حاوی بلغم و صفرا است. در عرض یك یا دو روز، رنگ مدفوع به قهوه ای مایل به سبز و سپس به رنگ معمول خود تبدیل می شود. اكثر كودكان روزانه چند بار مدفوع می كنند هرچند در بعضی هم ممكن است چند روز اجابت مزاج روی ندهد. تا زمانی كه یك كودك سرحال و خوب باشد، احتمالاً مشكلی وجود ندارد. كودكانی كه با شیر مادر تغذیه می شوند، ممكن است اجابت مزاج مكرر داشته باشند. مدفوع این شیرخواران بسیار نرم است و معمولاً مثل خردل، رنگی زرد ـ نارنجی دارد و ممكن است به وضوح بلغم هم در آن دیده شود. مدفوع ممكن است بوی شیر ترشیده بدهد. شیرخوارانی كه با شیشه تغذیه می شوند، مدفوع حجیم تر و پرقوام تری نسبت به كودكان تغذیه شده با شیر مادر دارند. رنگ مدفوع قهوه ای روشن است و معمولاً بوی بدی شبیه به بوی مدفوع بزرگسالان دارد. سبز بودن رنگ مدفوع نشانه آن است كه غذا با سرعت از روده ها عبور كرده است. در شیرخواری كه با شیر مادر تغذیه می شود ممكن است این رنگ سبز طبیعی باشد اما در شیرخوارانی كه با شیشه تغذیه می شوند، این حالت ممكن است نتیجه عفونت های گوارشی باشد. 
. 

 
هشدار

نشانه های خطر: در صورت همراهی اسهال با هر یك از علایم زیر فوراً آمبولانس درخواست كنید: 
. خواب آلودگی غیرطبیعی 
. گود افتادگی چشم ها و یا خشكی زبان 
. مدفوع سیاه رنگ یا خونی 
. امتناع شیرخوار از تغذیه برای مدتی بیش از 3 ساعت (در شیرخواران زیر 3 ‌ماه) یا بیش از 6 ‌ساعت (در شیرخواران بالای3 ‌ماه). [ یکشنبه 3 دی 1391 ] [ ساعت 19 و 49 دقیقه و 21 ثانیه ] [ خانم سعیدکیا ]

[ نظرات() ]