تبلیغات
کارشناس مامایی - توده های خوش خیم پستان2

کارشناس مامایی

چشمهایت را که گشودی در آغوش من از شوق آغاز زندگی گریستی. وآن زمان بهترین لحظه درزندگی من است

توده های خوش خیم پستان2

 نکروز چربى

   آبسهٔ پستان

   دیسپلازى پستانى (بیمارى فیبروکیستیک) (FCC)

 نکروز چربى

نکروز چربى در پستان ضایعهٔ نادرى است ولى از نظر بالینى اهمیت زیادى دارد چون توده‌اى ایجاد مى‌کند که با فرورفتگى پوست یا نوک پستان همراه است و از کارسینوم قابل افتراق دادن نیست. علت احتمالى این ضایعه تروما است، اگر تودهٔ همراه با نکروز چربى درمان نشود به‌تدریج ناپدید خواهد شد. به‌عنوان یک قاعده، مطمئن‌ترین روش، تهیهٔ یک بیوپسى است. به‌منظور ردکردن کارسینوم، کل توده باید برداشته شود. نکروز چربى پس از برداشتن قسمتى از پستان و پرتودرمانی، ضایعهٔ شایعى است.

 

  آبسهٔ پستان

در دوران شیردهى بروز یک ناحیهٔ قرمز، حساس و سفت و کلفت در پستان عارضهٔ ناشایعى نیست. شایع‌ترین ارگانیسمى که در این آبسه‌ها یافت مى‌شود استافیلوکوک اورئوس است. در مراحل اولیهٔ بیمارى معمولاً با تجویز یک آنتى‌بیوتیک نظیر دى‌کلوکساسیلین یا اکساسیلین، ۲۵۰ میلى‌گرمى ۴ بار در روز به مدت ۷ تا ۱۰ روز، در حالى‌که شیردهى از پستان ادامه مى‌یابد مى‌توان عفونت را کنترل کرد. اگر ضایعه پیشرفت کند و یک تودهٔ موضعى همراه با نشانه‌هاى موضعى و سیستمیک عفونت تشکیل دهد، دال بر وجود یک آبسه است که باید درناژ شده و شیردهى نیز متوقف شود.

 

زنان جوان و میانسالى که شیر نمى‌دهند ممکن است (به‌ندرت) به یک آبسه در زیر ماهک مبتلا شوند. این نوع عفونت‌ها معمولاً پس از برش و درناژ تمایل به عود دارند مگر آنکه پس از گذشت یک فاصلهٔ زمانى خاموش، آن ناحیه مجدداً باز و مجراى شیرى درگیر یا مجارى قاعدهٔ نوک پستان برداشته شود. به‌ غیر از آبسهٔ زیر ماهک، سایر عفونت‌ها در پستان بسیار نادر است، مگر آنکه بیمار در حال شیردهى باشد. در صورتى‌که بیمار شیرده نباشد، کارسینوم التهابى را باید همیشه در نظر داشت. بنابراین یافته‌هائى که مطرح‌کنندهٔ وجود آبسه در پستان غیرشیرده باشند اندیکاسیون برش و تهیه بیوپسى از بافت سفت و ضخیم‌شده محسوب مى‌شوند.

 

  دیسپلازى پستانى (بیمارى فیبروکیستیک)

 
 

  اصول تشخیص

- توده‌هاى دردناک و غالباً متعدد و دوطرفه در پستان

 

- نوسانات سریع در اندازهٔ توده‌ها یافتهٔ شایعى است.

 

- در اغلب موارد، در فاز قبل از قاعدگی، پستان دردناک مى‌شود یا درد یا اندازهٔ آن افزایش پیدا مى‌کند.

 

- شایع‌ترین سن بروز ۳۰ تا ۵۰ سالگى است. در زنان یائسه نادر است.

 

  ملاحظات کلى

این اختلال که بیمارى فیبروکیستیک یا ماستیت‌کیستى مزمن نیز نامیده مى‌شود، شایع‌ترین ضایعهٔ پستان است. در زنان بین ۳۰ تا ۵۰ ساله شیوع بیشترى دارد ولى در زنان یائسه نادر است؛ بنابراین با فعالیت تخمدان‌ها ارتباط دارد. این ضایعات معمولاً با تغییرات خوش‌خیم در اپى‌تلیوم پستان همراه هستند. تنها انواعى از دیسپلازى که با تکثیر عناصر اپى‌تلیال همراه هستند از عوامل خطر واقعى و اثبات‌شده براى سرطان پستان محسوب مى‌شوند.

 

  یافته‌هاى بالینى

دیسپلازى پستان ممکن است یک تودهٔ بدون علامت در پستان ایجاد کند که به‌طور اتفاقى یافت مى‌شود ولى معمولاً درد و حساسیت ناشى از توده توجه بیمار را به‌خود جلب مى‌کند. ممکن است ترشح از نوک پستان نیز وجود داشته باشد. در بسیارى از موارد، ناراحتى بیمار در فاز قبل از قاعدگى آغاز یا تشدید مى‌شود. در این فاز کیست‌هاى پستانى تمایل به بزرگ‌شدن دارند. تغییر در اندازه و بروز یا ناپدیدشدن سریع یک تومور پستان در بیمارى کیستى شایع است. توده‌هاى متعدد یا دوطرفه شایع هستند و بسیارى از بیماران سابقهٔ یک تودهٔ موقت در پستان یا درد دوره‌اى پستان را ارائه مى‌دهند.

 

  تشخیص افتراقى

درد، تغییر اندازه و تعداد ضایعات مشخصاتى هستند که در افتراق بیمارى کیستى از کارسینوم بیشترین کمک را مى‌کنند.

 

  درمان

از آنجا که در اغلب موارد براساس یافته‌هاى بالینى دیسپلازى پستان از کارسینوم قابل افتراق نیست، باید از ضایعات مشکوک بیوپسى تهیه شود.

 

در صورتى‌که دیسپلازى ژنرالیزهٔ پستان با درد همراه باشد، بهترین روش درمان این است که براى پیشگیرى از تروما به پستان، بیمار (شب و روز) سینه‌بندى بپوشد که به‌خوبى از پستان محافظت کند. هورمون درمانى توصیه نمى‌شود چون بیمارى را درمان نمى‌کند و علاوه بر آن اثرات جانبى ناخواسته نیز دارد.

 

  پیش‌آگهى

تا قبل از یائسگى در هر زمانى ممکن است درد، حساسیت و تشکیل کیست در پستان شدت پیدا کند. با شروع یاسئگی، معمولاً علائم تخفیف پیدا مى‌کنند مگر در بیمارانى که استروژن دریافت مى‌کنند. باید به بیماران توصیه کرد که هر ماه پس از قاعدگى پستان‌هاى خود را معاینه کنند و در صورت بروز توده پزشک خود را آگاه سازند. خطر سرطان پستان در زنانى که مبتلا به دیسپلازى پستان همراه با تزاید یا آتیپى اپى‌تلیوم هستند بیشتر از جمعیت کلى زنان است.

 


[ پنجشنبه 30 آذر 1391 ] [ ساعت 01 و 39 دقیقه و 18 ثانیه ] [ خانم سعیدکیا ]

[ نظرات() ]